1. Jak obliczyć potrzebną ilość kamienia na mur?

Wydajność kamienia łupanego określona doświadczalnie wynosi około 0,7-0,8 m3 gotowego muru z 1 tony kamienia. Na podstawie tego parametru oraz znając objętość muru możemy określić ilość ton z następującego wzoru:

Ilość ton = 1,35 x [długość muru] x [wysokość muru] x [szerokość muru]

Przykładowo: dla muru o wysokości 1,5 m, długości 20 m oraz szerokości 40 cm, potrzebna ilość kamienia wyniesie:

Ilość ton = 1,35 x 1,5 x 20 x 0,4 = 16 ton

2. Jak obliczyć potrzebną ilość kory?

Wydajność kory możemy określić na podstawie gęstości nasypowej, która zwykle wynosi około 1,6 t/m3. Wartość ta waha się nieznacznie w zależności od granulacji materiału oraz wilgotności. Na podstawie tego parametru oraz znając powierzchnię i grubość (zwykle 5-10 cm) obszaru przeznaczonego do wysypania, możemy określić ilość ton z następującego wzoru. 

Ilość ton =1,6 x [objętość w m³]

Ilość ton =1,6 x [powierzchnia] x [grubość warstwy podaną w metrach]

Przykładowo: dla obszaru 100m² (1 ar), grubość warstwy  5 cm, potrzebna ilość grysu wyniesie:

Ilość ton= 1,6 x 100 x 0,05 = 8 ton

3. Dlaczego ważna jest grubość kamienia elewacyjnego?

Grubość kamienia elewacyjnego jest bardzo istotna przy wykonywaniu elewacji ściennych na istniejących ścianach budynku. Trzeba pamiętać, że 1 metr kwadratowy kamienia łupanego o grubości 4 cm wraz z zaprawą może ważyć około 200 kg. Ma to też istotne znaczenie przy wykonywaniu ozdobnych okładzin wewnątrz budynków lub mieszkań, w których grubość wpływa na zwiększenie grubości ścian działowych. W przypadku budowy muru (ogrodzenia) ma to mniejsze znaczenie ponieważ elewacja jest jego częścią i stanowi zewnętrzną okładzinę.

4. Czym można kleić kamień?

Kamień można kleić zwykłą zaprawą do klejenia płytek. W warunkach zewnętrznych należy zastosować klej mrozoodporny. Można też stosować inne zaprawy na bazie cementu. Nie powinno stosować się zapraw wapiennych lub wapna jako środka poprawiającego plastyczność zaprawy.

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie, to zapraszamy do kontaktu z nami.