Porady

Najważniejsze etapy projektowania ogrodu

skały i rośliny

Projektowanie ogrodu to proces twórczy, który wymaga zarówno wiedzy z zakresu architektury krajobrazu, jak i umiejętności wykorzystania odpowiednich materiałów oraz roślin. Tworzenie spójnej kompozycji, która będzie harmonijna i funkcjonalna, jest kluczowe dla sukcesu każdego projektu. W tym wpisie przedstawiamy najważniejsze etapy projektowania ogrodu, a także naszą kompleksową ofertę kamieni, które z pewnością ułatwią stworzenie wymarzonej przestrzeni wokół domu.

Rozeznanie terenu

Podstawowym etapem projektowania ogrodu jest rozeznanie terenu. To właśnie od tego zależy, jak będzie zaplanowana przestrzeń ogrodu. Należy dokładnie określić jego kształt i powierzchnię, rodzaj gleby, nasłonecznienie, ukształtowanie terenu czy warunki klimatyczne. Poznanie tych parametrów pozwoli na dobranie odpowiednich roślin oraz elementów architektury krajobrazu.

Dobór elementów do wielkości ogrodu

Ważną kwestią podczas projektowania ogrodu jest dobranie wszystkich elementów do jego wielkości. Całość powinna być spójna i harmonijna – zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Niezależnie od wielkości przestrzeni należy przewidzieć zarówno część funkcjonalną (np. ścieżki, oczka wodne), jak i wypoczynkową (np. altankę, miejsce do grillowania).

Kompleksowa oferta produktów

Nasza kopalnia oferuje łupek księżycowy w różnych rozmiarach i kształtach, który doskonale sprawdzi się jako kamień do aranżacji ogrodów. Zapewniamy bogaty asortyment, który pozwala na stworzenie spójnej kompozycji. Z łupka można zbudować praktyczne i estetyczne ścieżki, murki, oczka wodne czy kaskady. Duże bryły łupka warto natomiast wykorzystać jako pojedyncze elementy dekoracyjne. Drobne kruszywo, takie jak łupkowa kora, świetnie sprawdza się jako materiał wysypowy pod rabaty czy rośliny. Łupkiem gabionowym można natomiast wypełnić kosze gabionowe, które stanowią efektowne ogrodzenie posesji.

Nasze kamienie wykorzystane do różnych celów idealnie łączą się w spójną całość, dzięki czemu w ogrodzie nie będzie chaosu ani przypadkowych elementów dekoracyjnych. Na pewno warto również pomyśleć o doborze odpowiednich roślin i krzewów, które dopełnią cały projekt i sprawią, że ogród będzie piękny i ponadczasowy.