Porady

Które kamienie naturalne najlepiej nadają się na murek?

murek z kamieni

Kamienny murek to interesujący element architektury ogrodowej. Pełni on zarówno funkcje praktyczne, jak i podnosi estetykę otoczenia, wpływając na jego ostateczny charakter. Murek można wykorzystać w roli ogrodzenia posesji, do wytyczania stref w ogrodzie czy też zabezpieczenia skarpy. Niski murek podkreśli piękno rabat kwiatowych i rosnących przy nim roślin, natomiast wysoki zagwarantuje prywatność i pozwoli stworzyć przytulny kącik, do którego nie dotrze wzrok przechodniów czy sąsiadów. Z czego najlepiej go wykonać?

Czym powinny charakteryzować się kamienie na murek? 

Do budowy murków używa się różnych kamieni. Wśród najpopularniejszych trzeba wymienić łupki, granity, bazalty, gnejsy, sjenity, a także piaskowce – z takich skał można ułożyć murek suchy, niewymagający zaprawy. Natomiast tak zwane murki mokre, ze spoiwem, układa się często ze zwykłych polnych kamieni.

By murek był estetyczny i trwały, kamienie użyte do jego budowy powinny cechować się wysoką odpornością na zróżnicowane warunki pogodowe – deszcz, wiatr, mróz i promieniowanie słoneczne. Nie powinny być nasiąkliwe ani podatne na rozwój glonów (chyba że komuś zależy na takim naturalnie zzieleniałym murze). W przypadku murków suchych ważne jest, by kamienie były duże i płaskie.

Dlaczego warto tworzyć murki z łupka księżycowego? 

Łupek szarogłazowy z naszej kopalni Księżyce idealnie nadaje się do budowy murka z kamienia, co potwierdzają zadowoleni klienci. Skała ta jest wyjątkowo trwała, małonasiąkliwa i mrozoodporna, a do tego wygląda bardzo naturalnie i pasuje do większości ogrodów czy posesji. Murek z łupka księżycowego może przyjmować różne formy – od suchego, układanego z płytek, po mur z księżycowego kamienia bloczkowego lub fasadowego. W obydwu przypadkach mury będą prezentować się pięknie i na pewno będą dobrze komponować się z otoczeniem.