Porady

Wytyczanie ścieżek w ogrodzie. Co warto wiedzieć?

ścieżka

Ścieżki stanowią ważny element każdego ogrodu. Pełnią w nim dwojaką rolę – z jednej strony ułatwiają poruszanie się i chronią trawnik przed zadeptaniem, a z drugiej porządkują przestrzeń i upiększają ją. Wszystko to pod jednym warunkiem, a mianowicie że zostaną wytyczone i ułożone z głową. Co zatem warto wiedzieć, by zaprojektować estetyczną i funkcjonalną ścieżkę na swojej posesji? Podpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Z czego najlepiej zrobić ścieżkę ogrodową? 

Pierwszą ważną kwestią przy projektowaniu ścieżki jest wybór materiału, z jakiego zostanie ona wykonana. Naszym zdaniem najlepiej nadają się do tego kamienie, które prezentują się znacznie lepiej i naturalniej niż betonowe płyty czy kostka brukowa. Ważne, by wybrany kamień nie był śliski nawet po deszczu, cechował się wysoką odpornością na mróz i niską nasiąkliwością. Wszystkie te wymogi spełnia nasz łupek księżycowy, uznawany na idealny kamień na ścieżki

Łupek wyróżnia się wyglądem i doskonale pasuje do ogrodów utrzymanych w różnych stylach. Nieregularny kształt kamieni sprawia, że ścieżka prezentuje się naturalnie. Co ważne, świetnej jakości płyty, surowo łupane, mają doskonałe właściwości użytkowe. Są trwałe, solidne, odporne na działanie czynników atmosferycznych i bezpieczne w użytkowaniu dzięki chropowatej powierzchni. Ścieżka czy chodnik z księżycowego łupka posłuży zatem przez wiele lat.

Najważniejsze zasady dotyczące wytyczania ścieżek 

Wytyczenie przebiegu ścieżki w ogrodzie trzeba dobrze przemyśleć. Źle zrobiona wprowadzi bowiem chaos i zamiast harmonii da efekt „bałaganu”. Chodnik powinien łączyć najważniejsze miejsca wokół domu, np. kącik relaksacyjny, altanę, oczko wodne, taras itp. prowadząc oczywiście do furtki i wejścia do budynku lub podjazdu. 

Jeśli chodzi o technikę wykonania ścieżki, najprostszym (i najtańszym) rozwiązaniem jest układanie płyt kamiennych bezpośrednio w trawie, z zachowaniem niewielkich odstępów. Przestrzenie te można też wypełnić kruszywem, na przykład korą księżycową. Innym godnym polecenia pomysłem jest ułożenie ścieżki na tzw. suchym betonie.