Porady

Na jakie sposoby można wykorzystać płyty łupkowe?

oczko wodne

Wielkoformatowe płyty z łupka księżycowego to materiał bardzo uniwersalny, a jego zastosowania można nieustannie mnożyć – często nasi klienci wykorzystują go w zupełnie oryginalny sposób, zyskując niepowtarzalną dekorację swojej posesji. W tym wpisie przedstawimy popularne realizacje z płytami łupkowymi w roli głównej. Jeśli zatem szukasz inspiracji do wykorzystania tego wyjątkowego kamienia w swoim ogrodzie, zapraszamy do lektury!

Ścieżki, chodniki i murki 

Nieregularne, płaskie płyty z łupka księżycowego o zróżnicowanych kształtach idealnie nadają się do tworzenia ścieżek i chodników ogrodowych. Ich użycie pozwala uzyskać naturalny efekt, zupełnie inny niż w przypadku kostki brukowej czy kwadratowych płytek. Łupek księżycowy jest nie tylko bardzo estetyczny, ale i funkcjonalny – trwały, odporny na mróz i wilgoć, niewymagający konserwacji. Jego powierzchnia jest chropowata, dzięki czemu wygodnie i bezpiecznie chodzić po nim nawet po deszczu czy w czasie mrozów.

Z płyt kamiennych wykonuje się także mury i murki oporowe oraz umocnienia skarp, które będą niebanalną dekoracją każdej posesji. Z powodzeniem stosuje się je także do wykładania tarasów, tworząc spójne, a przy tym wyjątkowo urokliwe kompozycje.

Budowa kaskad i wykończenie oczek wodnych 

Największe płyty łupkowe są często wykorzystywane do obkładania oczek wodnych i tworzenia kaskad wodnych. Łupek księżycowy jest bardzo mało nasiąkliwy, dlatego nie niszczeje w długotrwałym kontakcie z wodą, a jego niepowtarzalna struktura i różnorodne kształty płyt sprawiają, że taki wodny zakątek wygląda bardzo naturalnie i stanowi główną ozdobę każdego ogrodu.

Uniwersalna okładzina 

Płyty z łupka o mniejszych rozmiarach i grubości około 2 cm świetnie sprawdzają się w roli okładziny, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Można wyłożyć nimi ścianę, okleić kominek lub grill, wykonać podmurówkę lub elewację budynku, zyskując w ten sposób unikalną, a przy tym wyjątkowo odporną i trwałą obudowę, która nada charakteru każdej posesji.

Jak widać, lista zastosowań łupkowych płyt jest długa – każdy znajdzie zatem sposób, by je zagospodarować na swojej posesji.