Porady

Jak pielęgnować skalniak w ogrodzie?

skalniak

Skalniak to wspaniała dekoracja wielu ogrodów. Rosnące na spiętrzonych kamieniach rośliny prezentują się wyjątkowo efektownie, a jeśli zadba się o odpowiedni dobór skał i zieleni, całość sprawia przy tym bardzo naturalne wrażenie. By skalniak wyglądał pięknie mimo upływu miesięcy i lat, warto regularnie go pielęgnować. Jakie są najważniejsze zasady dbania o ten element ogrodu? Przedstawimy je w dzisiejszym wpisie. 

Uprawa roślin skalniakowych 

Na skalniakach sadzi się zwykle rośliny mało wymagające, takie jak rojniki, rozchodniki, niskie trawy ozdobne, kosodrzewinę, irgę płożącą, jałowiec czy niskie świerki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by między kamieniami umieścić kwiaty cebulowe, np. hiacynty, przebiśniegi, szafirki czy krokusy, a nawet drzewa szczepione na pniu. W zależności od gatunku i potrzeb roślin trzeba o nie odpowiednio zadbać.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne obejmują nawadnianie (przede wszystkim w okresach suszy), usuwanie chwastów, przycinanie, a czasem także nawożenie i uzupełnienie ziemi. By ułatwić sobie zadanie, warto wysypać przestrzenie między roślinami i dużymi kamieniami korą łupkową, która ograniczy wysychanie gleby i wzrost chwastów. Ponadto sprawi, że skalniak w ogrodzie będzie wyglądał jeszcze korzystniej.

Dbałość o konstrukcję skalniaka 

Pielęgnacja skalniaka obejmuje nie tylko rośliny, ale i całą „skalniakową budowlę”. Warto okresowo kontrolować jej stan i w razie potrzeby wymienić lub dołożyć kamienie. Tego typu zabiegów można uniknąć, wybierając łupek księżycowy jako podstawowy budulec skalniaka. Kamień ten jest wyjątkowo mało wymagający – nie potrzebuje impregnacji, nie odbarwia się z czasem, jest odporny na wilgoć i mróz, a kora księżycowa nie ulega biodegradacji i nie jest wywiewana przez wiatr. Wszystko to sprawia, że łupek idealnie nadaje się do tworzenia trwałych, a przy tym naturalnych i estetycznych skalniaków.