Porady

Aktualne trendy w aranżacji przydomowych ogrodów

ścieżka w ogrodzie

Trendy dotyczące aranżacji ogrodów nieustannie się zmieniają. W 2023 roku szczególny nacisk będzie położony na przekształcenie ogródka w prywatną oazę, w której można odnaleźć ukojenie. Nadal w modzie są przestrzenie inspirowane czystą naturą, niezależnie od tego, czy jest to kwietna łąka, górski krajobraz czy skalista wyspa na Morzu Śródziemnym. Przedstawiamy kilka ciekawych nurtów ogrodowych.

Ogród jako miejsce odpoczynku i medytacji 

Zgodnie z najnowszymi trendami ogród ma stać się przede wszystkim miejscem relaksu – zamiast w pocie czoła pielić grządki, lepiej oddać się medytacji lub po prostu poczytać książkę w hamaku. Dobrze byłoby zatem wygospodarować w ogrodzie zakątek, w którym można na chwilę ukryć się przed światem, i umieścić w nim dające cień i prywatność rośliny, przyjemnie szemrzący strumyk oraz oczywiście wygodny leżak lub hamak. W projektach ogrodów warto uwzględnić naturalny kamień taki jak łupek szarogłazowy i wyłożyć nim ścieżkę, oczko wodne lub stworzyć uroczą kaskadę.

Inspiracje prosto z greckiej wyspy 

Wśród ogrodowych inspiracji przewija się obecnie motyw greckiej wyspy. Jak urządzić ogród śródziemnomorski? Nie może w nim zabraknąć pachnących ziół: lawendy, szałwii, rozmarynu, drzewek oliwnych i cytrusów sadzonych w glinianych donicach, intensywnie różowych bugenwilli oraz… kamienia! W stylu greckim sprawdzą się nie tylko grysy i białe otoczaki, ale również naturalne piaskowce i łupki. Nasz łupek księżycowy będzie idealny do wykończenia tarasu, stworzenia ścieżki czy placyku przywodzącego na myśl wakacje w Grecji.

Postaw na naturę 

W modzie ogrodowej rządzi dzisiaj natura. Wśród trendów znajdziemy kwietne łąki przyciągające owady, a także naśladujące górski krajobraz skalniaki. W naturalnym ogrodzie doskonale prezentuje się łupek księżycowy. Pasuje do każdego otoczenia, świetnie komponuje się z zielenią, kwiatami, trawami, ale też z materiałami takimi jak drewno, beton, metal czy stal. Warto go wybrać niezależnie od panujących trendów, ponieważ jest to jedyny kamień, który wpisuje się zarówno w tradycyjny, jak i nowoczesny styl ogrodu.