Porady

Czym wyłożyć oczko wodne, by prezentowało się pięknie?

oczko wodne

Oczko wodne to wyjątkowo efektowny element aranżacji ogrodu w każdym stylu. Poza tym, że podnosi jego atrakcyjność, działa kojąco, ułatwiając relaks, podnosi wilgotność powietrza, może służyć do hodowli ryb ozdobnych i przyciągać zwierzęta – owady i ptaki. Powodów, dla których warto założyć choćby niewielkie oczko, jest naprawdę sporo. Z czego jednak je wykonać, by pełniło swoją rolę i pięknie wyglądało? Tutaj znajdziesz kilka podpowiedzi.

Z czego buduje się oczka wodne? 

Budowa oczka wodnego nie jest szczególnie trudna i można podjąć się jej samodzielnie. Pierwszym krokiem będzie wykopanie dołu o odpowiednich wymiarach, drugim – wyłożenie powstałej niecki specjalną folią, gotową formą z polietylenu lub ewentualnie betonem. Na wybór materiału wpływ ma przede wszystkim planowana wielkość i głębokość zbiornika. Najpiękniejsze oczka wodne wyglądają bardzo naturalnie: mają nieregularne, łagodnie nachylone brzegi, a pokrycie niecki jest niewidoczne. By osiągnąć taki rezultat, warto starannie wyłożyć akwen kamieniami, które zagwarantują najlepszy efekt końcowy.

Jakim kamieniem wykończyć oczko? 

Nie każdy kamień nadaje się do wykończenia oczka wodnego. Sprawdzą się tutaj skały o naturalnym wyglądzie, dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, stosunkowo płaskie i odporne na długotrwałe działanie wody. Doskonałym przykładem jest nasz księżycowy łupek, który spełnia wszystkie powyższe wymagania. Do wyłożenia oczka świetnie nadaje się wszechstronny kamień murowy, płytki elewacyjne, a także łupek ścieżkowy formatowy, z których stworzysz niepowtarzalną kompozycję. Kora łupkowa o drobniejszej frakcji będzie natomiast idealna do wykończeń. Układając wokół oczka łupek szarogłazowy w różnych rozmiarach i kształtach, można optymalnie wypełnić przestrzeń, osiągając bardzo naturalny rezultat – jak gdyby oczko istniało w ogrodzie od zawsze. Jeśli dodatkowo marzy ci się kaskada, ułóż ją z łupka wielkopłytowego, dzięki czemu zyskasz wodospad o prawdziwie górskim charakterze!