Porady

Czy elewację z kamienia można układać na styropianie?

elewacja

Kamienna elewacja nadaje budynkom wyjątkowego charakteru, a przy tym jest bardzo praktyczna, trwała i niemal bezobsługowa, jeśli chodzi o czyszczenie czy konserwację. Nic więc dziwnego, że stanowi marzenie wielu inwestorów. Wielu z nich ma jednak wątpliwości dotyczące jej montażu na warstwie termoizolacyjnej. Pytanie, które często słyszymy z ust naszych klientów, brzmi: „Czy kamień elewacyjny można ułożyć na styropianie?”. Mamy dla nich dobre wieści – jak najbardziej, chociaż pod pewnymi warunkami. Przedstawimy je w tym wpisie.

O czym trzeba pamiętać, wybierając kamień na styropian?

Jak pokazuje praktyka, kamień elewacyjny można przyklejać bezpośrednio do izolacji cieplnej, czyli płyt styropianowych lub XPS (czyli z polistyrenu ekstrudowanego). Kluczową kwestią jest wówczas grubość takiej okładziny – trzeba bowiem pamiętać, że kamień nie należy do lekkich materiałów wykończeniowych. Przykładowo 1 metr kwadratowy kamienia łupanego o grubości 4 centymetrów w połączeniu z zaprawą waży około 200 kilogramów! Dlatego osobom planującym elewację z kamienia na styropianie polecamy cienki łupek księżycowy o grubości do 1 lub 2 centymetrów. Jego masa oscyluje w granicach 30 kg na metr kwadratowy, a zatem jest to materiał wyjątkowo lekki. Te naturalne, ręcznie łupane płytki są przy tym odporne na warunki atmosferyczne i doskonale prezentują się na fasadzie budynków w różnych stylach architektonicznych.

Metody układania kamienia na termoizolacji

Poza wyborem odpowiednio cienkiego i lekkiego materiału na kamienną okładzinę niezwykle ważny jest jej prawidłowy montaż. Układając kamień na styropianie, warto zastosować siatkę zbrojeniową wtapianą w masę klejącą na powierzchni płyt, która wzmocni całą konstrukcję i zapewni jej trwałość. Ponadto należy zwiększyć liczbę kołków mocujących. Powinna ona wynosić 12 na metr kwadratowy. Trzymając się powyższych wskazówek, z pewnością stworzysz wymarzoną kamienną elewację na styropianie. Powodzenia!