Porady

Kilka inspiracji dla kamienia w ogrodzie

Niedługo początek zimy i prawdopodobnie spora część osób zajmuje się już jesiennymi porządkami w ogrodzie. Niektórzy może będą chcieć dokonać gruntownych zmian na wiosnę, aby ich ogród przeszedł spektakularną metamorfozę.

Teraz to dobry moment, aby zastanowić się nad zmianami. Być może je zaprojektować i kiedy przyjdą ciepłe, słoneczne dni – ruszyć pełną parą z ich realizacją.
Jeśli nie masz pomysłu jak zaaranżować miejsce wokół domu albo Twoją głowę zajmują myśli, że koszty takich zmian będą gigantyczne, poniżej przedstawiamy kilka możliwości aranżacji ogrodu. Może Cię zainspirują i pozwolą stworzyć miejsce o jakim marzysz. Pamiętaj, że kamień w ogrodzie ma ogromne znaczenie. Podsuwamy kilka pomysłów.

Kamienny dywan w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie są bardzo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ można z łatwością się po nich poruszać, nie niszcząc zieleni wokół. Nie są trudne do ułożenia, a taka nawierzchnia może wyglądać niepowtarzalnie. Oczywiście ogromne znaczenie ma tutaj kamień, jaki wybierzemy na ogrodowy chodnik. My polecamy piękne, płyty z naszej Kopalni Księżyce. Mają nieregularny kształt, co dodatkowo sprawia, że taka ścieżka wygląda naturalnie i doskonale wkomponuje się w każde otoczenie. Jak ułożyć ścieżkę z kamienia, podpowiadaliśmy już wcześniej. Łupek szarogłazowy jest takim materiałem, który będzie odporny na warunki atmosferyczne. Nie trzeba dodawać, że pasuje zarówno do ogrodów wiejskich, jak i tych nowoczesnych, więc bez względu na to, na jaki styl ogrodu zdecydujesz się, nasz łupek będzie doskonałym wyborem.

Finezyjny skalniak? Czemu nie?!

Jeśli masz wokół domu jakieś wzniesienie, choćby niewielkie i nie wiesz jak je zagospodarować, z powodzeniem możesz zrobić z niego skalniak. Koniecznie jednak musi być to przemyślane, ponieważ z reguły skalniaki są dominującym elementem ogrodu. Z racji tego, że są na wzniesieniu (naturalnym, bądź ręcznie usypanym), najbardziej rzucają się w oczy. Dlatego też, należy go stworzyć tak, aby pasował do reszty otoczenia. Skalniak, oprócz pięknych, różnorodnych roślin, musi być zbudowany z kamieni. Polecamy nasz łupek skalniakowy, który w przeważającej części ma formę bryłową, dlatego będzie idealnie pasował na tego typu budowle. Jego różnorodna wielkość, dodatkowo dodaje charakteru i naturalności. Niewątpliwie będzie też podkreślał piękno roślin.

Jakie kruszywo wysypać w ogrodzie?

 Jeśli z kolei potrzebujecie dekoracyjnego kruszywa pod roślinność, na dróżkę, ścieżkę, rabatę, czy opaskę wokół domu, z powodzeniem możecie użyć kory kamiennej z naszej Kopalni. Kora ta jest świetną alternatywą, dla tej drzewiastej, ale z dużo lepszymi właściwościami. Można wymieniać ich bardzo wiele, ale takie kluczowe to między innymi to, że dobrze sprawdza się na krawędziach rabat tworząc wyrazistą granicę. W związku z tym, że jest materiałem przepuszczalnym, nie tworzy kałuży na powierzchni. Jest trwała, wiatr jej nie wywiewa, dlatego nie trzeba jej co jakiś czas uzupełniać. Wygląda bardzo estetycznie i pasuje niemalże do każdego elementu architektury. Rośliny na tle kory kamiennej wyglądają niezwykle efektownie i nietuzinkowo. Taki kamień w ogrodzie podnosi jego walory estetyczne.

Zakątek dla miłośników grillowania

To fajna alternatywa dla spotkań z przyjaciółmi w ciepłe, weekendowe popołudnie. Szkoda tych promieni słonecznych na biesiadowanie w domu. Jeśli tylko macie możliwości przestrzenne, aby stworzyć miejsce na grilla, palenisko czy altankę – nie ma nad czym się zastanawiać. Oprócz aspektów czysto towarzyskich, taki grill może stanowić ozdobę działki. Grill wykończony naszym łupkiem szarogłazowym, będzie estetyczny, trwały i doda luksusowego charakteru. Jeśli czujemy się na siłach, możemy sami zbudować takie miejsce albo zlecić osobom, które tym się zajmują. Pomyśl, jak cudownie można spędzać czas na świeżym powietrzu z bliskimi.

Jak pokazują powyższe realizacje nasz łupek ma wszechstronne zastosowanie. Ilość rozwiązań i propozycji z jego udziałem może być nieograniczona. Jest wiele możliwości, aby kamień w ogrodzie wyglądał zjawiskowo i niepowtarzalnie.