Porady

Ozdobne murki w ogrodzie z kamienia naturalnego

Murki w ogrodzie budowane są z różnych względów. Czasami powstają, żeby pełnić funkcję praktyczną, a niekiedy tylko i wyłącznie ze względów dekoracyjnych. Tworzone są między innymi, aby oddzielić poszczególne partie ogrodu. Przykładem może być oddzielenie części bardziej użytkowej, jak miejsce na grilla, czy miejsce zabaw dla dzieci, od części bardziej wizualnej, gdzie znajduje się trawnik, rabaty z kwiatami. Murki mogą stanowić też wzmocnienie skarp. Ich ułożenie może stworzyć efekt wielopoziomowości całego ogrodu, bądź na przykład samego skalniaka. 

Jak widać, powodów zbudowania murków w ogrodzie jest wiele. Jednak w każdym tym przypadku, należy dołożyć wszelkich starań, aby wyglądał estetycznie. Materiałów na stworzenie takiej budowli jest kilka. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Z reguły, wybiera się kamienie naturalne. I aby uzyskać ładny, spójny z otoczeniem murek, nie zaleca się łączenia różnych rodzajów materiału. 

Jaki wybrać kamień na murki w ogrodzie?

My polecamy łupek murowy z naszej Kopalni Księżyce. Jest trwały, odporny na różne warunki atmosferyczne. Ale przede wszystkim – ze względu na swoją naturalność – doskonale pasuje do każdego aranżowanego miejsca i stylu. Dzięki jego ciepłej barwie, przestrzeń, w której się znajduję będzie przyjazna, bez niepotrzebnego chaosu.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z realizacji, w których został zastosowany nasz kamień murowy.

Ozdobne murki w ogrodzie z kamienia naturalnego

Łupek murowy to fantastyczny pomysł, aby wypełnić ogrodową przestrzeń.

Jak widać na zdjęciach powyżej, kamień murowy z naszej kopalni wygląda nietuzinkowo i niestandardowo. Może być doskonałym dopełnieniem ogrodu, czy też miejsca przestrzeni publicznej.  Pomimo, że powstała budowla wygląda poważnie i masywnie, to otoczeniu innych płyt i brył z naszego łupka szarogłazowego prezentuje się bardzo naturalnie. 

Ozdobne murki w ogrodzie z kamienia naturalnego

Jak już zostało wspomniane wcześniej, murek może stanowić formę dekoracyjną. Delikatnie oddzielił trawnik od części domu, a dzięki temu, że jest on niewysoki nie przytłacza reszty ogrodu, a jedynie podkreśla ozdobną roślinność. Tego typu murki, które nie są skomplikowane w budowie. Można warstwowo układać kamień na kamieniu bez użycia spoiwa w postaci zaprawy. Trzeba wówczas uważać, ponieważ konstrukcja nie będzie zbyt stabilna i pod naporem ziemi, czy roślin rozpadnie się. Zatem, aby murek służył przez wiele lat, należy użyć spoiwa, czyli np. zaprawy bądź specjalnego kleju do kamienia.

Ozdobne murki w ogrodzie z kamienia naturalnego

Realizacji i pomysłów na murki jest mnóstwo. Tak naprawdę ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Najważniejsze w ich budowaniu jest to, aby stylem pasował do otoczenia, mógł służyć przez lata i był efektywnym elementem aranżowanej przestrzeni.