Porady

Jak ułożyć ścieżkę w ogrodzie?

Kiedy planujemy budowę ogrodu od podstaw, bądź jego rewitalizację zastanawiamy się, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć. Co ma w nim powstać, aby mógł cieszyć nasze oko, otulał ciszą i spokojem. No i co również ważne, aby był praktyczny. Bo ogród, aby stał się naszym azylem, musi być odpowiednio pielęgnowany. To z kolei skłania nas do tego, aby wszystkie elementy, które w nim powstają współgrały ze sobą, z otoczeniem i były łatwo dostępne. I nieważne czy są to rośliny, oczka wodne, murki, kaskady, drzewka owocowe, czy krzewy.
Dlatego w tym wpisie, znajdziecie odpowiedź, że ścieżki ogrodowe są niezwykle ważnym i potrzebnym elementem. Pozwolą na sprawne poruszanie się po ogrodzie. Doceniane są chyba najbardziej wtedy, kiedy pojawiające się błoto w porze deszczowej jest niezwykle uciążliwe. Dzięki ogrodowym chodnikom, nie trzeba się martwić, że nasze buty będą ubłocone, gdy będziemy chcieć zerwać z krzewu garść porzeczek, podskoczyć po słodką śliwkę, czy tak zwyczajnie zwiedzić jakiś zakamarek naszego magicznego ogrodu. Ścieżki pozwolą uniknąć samo wydeptania trawy i tym samym nie dopuszczą do niechlujnego wyglądu ogrodu.
Jednak, aby tak było, istotną kwestią jest to, z czego takie ścieżki zbudujemy. Nie każdy bowiem materiał jest do tego odpowiedni. Doskonałą propozycją na stworzenie ogrodowej ścieżki bądź chodnika jest łupek na ścieżki ogrodowe z naszej Kopalni. To świetnej jakości płyty, surowo łupane, z typowym przeznaczeniem na takie chodniki.

Jakie właściwości fizyczne ma nasz łupek na ścieżki?

Łupek na ścieżki, który oferujemy ma nieregularny kształt. To sprawia, że będzie ona wyglądać bardzo naturalnie. Dodatkowo, dobrze wkomponuje się w każde otoczenie i styl, w jakim przestrzeń jest urządzana. Kamień jest trwały, solidny, o niskiej nasiąkliwości i mrozoodporny. To spowoduje, że ścieżka z naszego łupka posłuży przez wiele lat. Co równie ważne, powierzchnia kamienia nie jest śliska, więc bez problemu – praktycznie w każdych warunkach atmosferycznych, można po niej przemieszczać się. Nasz łupek ma doskonałe właściwości użytkowe i wizualne, dzięki czemu jego obecność, podniesie estetykę Waszego ogrodu.

Jakie są możliwości ułożenia takiego kamienia?

Jest ich wiele. Jedną z propozycji jest ułożenie kamienia bezpośrednio w trawie, jak na poniższych zdjęciach.

Do wykonania takiego rodzaju ścieżki, niezbędne jest ostre narzędzie, gumowy młotek i mała ogrodnicza łopatka. Jak już poukładamy kamienie w trawie, wyznaczając tym samym przebieg ścieżki, wówczas ostrym narzędziem wykrawamy w trawniku obrys kamienia (ważne jest, aby nacięcie było głębokie i bezpośrednio wzdłuż krawędzi kamienia). Następnie należy wybrać darń i w to miejsce włożyć kamień. Tak robimy z każdym kolejnym. Do bardziej stabilnego osadzenia płyty, można zastosować podsypkę z piasku.
Tak położone płyty wyglądają bardzo efektownie, nadają uroku otoczeniu, a sam sposób wykonania ścieżki jest dość szybki i prosty. Dobrze jest pamiętać, aby pomiędzy kamieniami zachowana była pewna odległość. Dróżka będzie wyglądać bardziej estetycznie. Łupek na ścieżki ogrodowe ułożony w trawie, wygląda fenomenalnie.

Innym sposobem na stworzenie ścieżki jest ten, w którym do wypełnienia przestrzeni między kamienia, używamy kruszywa. W tym przypadku prace należy rozpocząć od wytyczenia przebiegu ścieżki. Kolejnym krokiem jest wykonanie obrzeży np. z kostki granitowej bądź innego materiału, który będzie dobrze komponował się ze ścieżką. Płyty powinny być układane z zachowaniem odpowiedniej odległości, aby swobodnie można było wypełnić tę przestrzeń kruszywem. Może to być drobna kora kamienna (dostępna również w naszej Kopalni), grys czy żwir.

A czy można ułożyć taką ścieżkę na tzw. suchym betonie?

Oczywiście. To częste pytanie od naszych Klientów. To jeszcze jedna propozycja ułożenia ścieżki. Miejsce na dróżkę należy wykorytować, czyli dokładnie wybrać ziemię. Następnie tak przygotowane koryto trzeba wysypać kruszywem z piaskiem, wyrównać i ubić – najlepiej przy użyciu zagęszczarki. Kolejnym krokiem jest wysypanie tzw. suchego betonu, ułożeniu na nim płyt kamiennych, a następnie wypełnieniu spoin – również suchym betonem. Ostatni etap takiej pracy, to skroplenie wodą, aby zaprawa związała. Taki sposób jest dość pracochłonny, ale ścieżka będzie zapewne bardzo trwała. Trzeba więc pamiętać, aby stworzenie takiej kamiennej dróżki było przemyślane.

Możliwości wykonania ścieżki jest wiele. Wszystko zależy od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać.